Kontrola trzeźwości możliwa także na imprezie firmowej
Na spotkaniach organizowanych przez pracodawcę po godzinach pracy pojawiają się używki. Firmowe przepisy mogą przewidywać badanie stanu pracownika w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu uczestników.
Od 21 lutego 2023 r. pracodawcy mogą przeprowadzać kontrole trzeźwości pracowników. Kontrolować można zarówno obecność alkoholu, jak i środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. Czy pracodawca będzie mógł przeprowadzać takie kontrole podczas imprez firmowych?
Organizowanie imprez firmowych jest popularnym trendem i ma pozytywny wydźwięk przede wszystkim dlatego, że sprzyja integracji pracowników. Takie imprezy mogą odbywać się na terenie zakładu pracy lub poza nim oraz mogą być połączone ze spożywaniem alkoholu, choć nie zawsze tak jest. Imprezy mogą się odbywać w czasie pracy i łączyć się np. ze szkoleniami, ale mogą mieć również charakter stricte integracyjny i być organizowane poza godzinami pracy. Harmonogram imprez czy wyjazdów może być zasadniczo dowolny.
Wcześniejsza praktyka
Kontrola trzeźwości nie jest zupełnie nową instytucją, a wiele zakładów pracy – zwłaszcza produkcyjnych – przewidywało w wewnętrznych aktach możliwość przeprowadzania badań alkomatem. Podobnie kwestie związane z alkoholem w zakładzie pracy reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sądom powszechnym problematyka nietrzeźwości pracowników również nie jest obca. Dlatego, mimo iż kontrola trzeźwości w kodeksie pracy obowiązuje dopiero od niedawna, to istnieje już pewna praktyka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta